top of page

POLİKLİNİK KURALLARI ve BİLGİLENDİRME FORMU  İÇİN PDF'Yİ AÇIP OKUYUNUZ

ÖĞRETİM ÜYESİ MUAYENESİ OLDUKTAN SONRA, İSTENİLEN TETKİK SONUÇLARINIZI GÖSTERMENİZ İÇİN İLK 1 AY RANDEVU ALMANIZA GEREK YOKTUR.

 

MUAYENE TARİHİNİZDEN İTİBAREN İLK 1 AY RANDEVU ALMADAN SALI  SAAT 08:00’DE GELİP SONUÇLARINIZI GÖSTEREBİLİRSİNİZ. SONUÇLARA SALI VEYA PERŞEMBE 08:00’DE HASTALARIN GELİŞ SIRASINA GÖRE BAKILMAKTADIR. İLK KEZ MUAYENE OLACAK HASTALAR KONTROL HASTALAR BİTTİKTEN SONRA BAKILMAKTADIR.

 

 

YOĞUNLUK NEDENİYLE RANDEVUSUZ HASTA BAKILMAMAKTADIR. ACİL AMELİYATLAR, YOĞUN BAKIM MÜDAHALELERİ, EĞİTİM VE ÖĞRETİM FAALİYETLERİ NEDENİYLE UZUN SÜRE BEKLEMEK ZORUNDA KALINABİLİR……….

 

 

MUAYENE OLMADAN ÖNCE

 

• SİGARA yara iyileşmesini çok ciddi şekilde etkilemekte ve ameliyat sonrası enfeksiyon oranını arttırmaktadır.

 

• Omurga doğası gereği YAŞLANMAKTA olan bir yapıdır. Omurganın bir çok sorunu üzerine binen aşırı yük (kilolar), postür ( duruş) ve kullanıma ( gün içerisindeki hareketler) bağlı ani veya uzun süreli sorunlara bağlı gelişir.

 

• Kilonuzdan boyunuzu çıkarınca arada kalan farkın ; örneğin 90 kg – 60 cm ( 160cm ise boyunuz) 30 kg’ı ister ameliyat olun ister olmayın , ister diyetle ister egzersizle verilmesi gerekmektedir. Müdahale edilse bile yük azaltılmaz ise iyilik hali geçici olabilir.Ameliyat kararı öncesi doktorunuz son görüşme öncesinde ameliyatla ilgili tüm sormak istediğiniz soruları, ameliyat sonrası ile ilgili durumlarla ilgili komplikasyonları veya süreçle ilgili kafanıza takılan her şeyi bir veya daha fazla A4 kağıda yazmanızı ve ameliyat kararının alınacağı son görüşme öncesi o kağıtla beraber görüşmeye gelmenizi beklemektedir. Ameliyat öncesi yapılması beklenen şeyleri yapmayan ve gerekli özeni göstermeyen hastaların ve hasta yakınlarının ameliyat sonrası da gerekli özen ve disiplini göstermediği düşünülmektedir.

 

 

TABURCU OLURKEN

 

 

1. 21 gün boyunca günlük pansuman

 

2. 21.gün dikiş alınması ( Hemen sağınızdaki Nöroşirürji polikliniğimizden randevu alınarak)

 

3. Dikiş sonrası 2 gün sadece Baticon sürülerek takip edilmesi, 23. Gün duş alınması, duş alındıktan sonra saç kurutma makinesi ile kurutulması

 

4. 21 gün boyunca ağızdan antibiyotik kullanılması (bittikçe Sağlık Ocağında yazdırılması- Sağlık Ocağı hekiminin kendisinin uygun gördüğü bir antibiyotiği)

 

5. AKINTI olursa gece kaç olursa olsun hemen asistan odasına kontrole getirilmesi

 

6. Tümör ameliyatlarından sonra alınan örneğin sonucunun PATOLOJİ’den takibi ( 1hafta-15 gün içerisinde genellikle sonuçlanıyor) Sonuca göre gerekirse radyasyon onkolojisi ve medikal onkolojiden randevu alınıp muayeneye gidilmesinin unutulmaması

 

7. Ameliyat olan her hastanın aksi doktorunuz tarafından belirtilmedikçe 1. Ay , 3.Ay ve 1. Yıl kontrollere gelmesi beklenmektedir. ( 1. Ay kontrolü genellikle dikiş alınmak için gelindiğinde yapılmış kabul edilebilir.)

 

 

                 • Beyin ameliyatları sonrası 1. Ay Tomografi, 3. Ay MR kontrolü istenilir. Taburcu olurken doktorunuzdan BT ve MR isteğini bilgisayardan istemesini hatırlatınız.)

 

 

                 • Omurga ameliyatları sonrası kontrol görüntüleme 1. Yılda yapılmaktadır.

 

 

MUAYENE OLDUKTAN SONRA

 

1. Doktorunuz tarafından istenilen konsültasyonlar için ilgili branşlara gidip muayene olunması , eğer o poliklinikte ilave tetkik istenirse mutlaka tetkiklerin tamamlanıp tekrar muayene olup sonucunun digital veya matbu olarak getirilmesi,

 

 

2. İstenilen Tomografi veya MR’ların Ana Binada Radyoloji sekreterliği tarafından randevularının alınıp ,belirtilen tarihte çekilmesi, ( Eğer geç bir tarihe gün veriliyorsa gece 2,3 veya 4 de çekim yapılıp yapılamayacağının sorulması)

 

 

3. Aksi doktorunuz tarafından belirtilmedikçe BT raporlarının beklenmeden ( TÜM VÜCUD BT ve BT Anjiografi hariç) MR raporları çıkınca takip eden Salı  kontrole gelinmesini rica ederim.

 

 

 

 

 

POLİKLİNİK SIRANIZI BEKLERKEN

 

AKILLI CEP TELEFONUNUZDAN

 

https://www.huseyinbiceroglu.com ADRESİNDEKİ SAĞ ÜST KÖŞEDEKİ MENÜ İKONUNA TIKLAMANIZI RİCA EDERİM.

 

 

 

1. POLİKLİNİK BİLGİLENDİRME

2. YAPILAN CERRAHİ GİRİŞİMLER

3. AMELİYATLAR HAKKINDA DETAYLI BİLGİLENDİRMELER

4. DR. BİÇEROĞLU HAKKINDA ÖNEMLİ İNTERNET LİNKLERİ

5. EGE ÜNİVERSİTESİNDEKİ PRİMLİ MUAYENE VE AMELİYAT ESASLARI

6. DOÇ.DR. HÜSEYİN BİÇEROĞLU ÖZGEÇMİŞİ İLE İLGİLİ KONULARDA BİLGİLERİ GÖRÜNTÜLEYEBİLİRSİNİZ.

 

 

SEVGİ SAYGI ve HÜRMETLE

Doç.Dr.Hüseyin Biçeroğlu

bottom of page